JAK POPRAWIĆ SWOJĄ POSTAWĘ W 30 SEKUND
Na pewno nie raz się przekonałeś/łaś, że godziny przy biurku mogą prowadzić do bólu pleców, sztywności karku i zmęczenia. Nie mówimy tylko o pracy intelektualnej, wpływa też na to nasze ułożenie ciała, przerwy i ogólny tryb życia. Dobra wiadomość jest taka, że poprawienie swojej pozycji zajmuje tylko 30 sekund i może diametralnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i kreatywność. Nie tego potrzebujemy?
GŁOWA I SZYJA

Wysuwanie głowy do przodu jest dla większości z nas naturalnym ruchem podczas skupienie przy komputerze – po prostu tracimy głowę! Często jednak jest to też główny winowajca napięcia okolicy karku (ale! O tym wspomnę w kolejnym wpisie, bo temat jest rozległy.:)) Skup się na tym obszarze pociągając głowę w tył. Spróbuj przyciągnąć brodę do mostka jednocześnie nie tracąc z zasięgu wzroku przestrzeni z którą pracujesz. Jeśli poczujesz napięcie okolicy karku to mam dobrą wiadomość – robisz to dobrze. Nasz kark wbrew pozorom niejednokrotnie potrzebuje tego napięcia, żeby móc pracować dłużej bez dyskomfortu. To trochę jak nasze nogi podczas biegu. Zaczynamy na krótszych dystansach i w miarę rozwoju wydłużamy je, bo stajemy się silniejsi. Daj tę możliwość również swojej szyi.
KLATKA PIERSIOWA

Duże znaczenie tutaj ma oddech. Zacznijmy od kilkusekundowej świadomości – połóż dłoń na klatce piersiowej i na brzuchu – zastanów się gdzie prowadzisz swój oddech.
Większość osób pracujących w pozycji statycznej oddycha do brzucha, co nie jest fizjologią dla naszego ciała. Najoptymalniejszy jest oddech dolnożebrowy. Znajdź ostatnie twarde punkty na klatce piersiowej, nisko i spróbuj wziąć w ten obszar oddech 360 stopni. Klatka powinna rozprężać się dookoła. Zrób kilka spokojnych oddechów najczęściej jak się da w ciągu dnia. Przypomnij ciału, że ten obszar istnieje i można śmiało go wykorzystać.
MIEDNICA

Szukamy pozycji neutralnej – takiej, w której nasze mięśnie powinny równo pracować, a nie przeciążać innych dając sobie luz. Zbyt duże pochylenie miednicy do przodu ciągnie za sobą dolne żebra wpływając również na tor oddechowy. Czasem całość zaczyna się od tyłu – nieprawidłowy tor oddechowy wymusza ustawienie miednicy. Ale! Mamy wspólny cel – skupić się i ułożyć to na tyle dobrze, na ile pozwala nam system kostny.
Początkowo połączenie głowy z klatką i miednicą zapewne nie będzie dla Ciebie komfortowe. Zignoruj te uczucia – miej ich świadomość, ale działaj mimo wszystko. Naucz się czuć ciało.
UROŚNIJ!

Jeśli miałabym Ci powiedzieć jedną rzecz, którą miałbyś/miałabyś zapamiętać i wykorzystać z tego wpisu to powiedziałabym Ci UROŚNIJ! Jeśli postarasz się wyciągnąć głowę czubkiem do góry to Twoje ciało automatycznie zacznie pracować inaczej. Zrób to nie tylko przy biurku, ale i podczas parzenia herbaty, czy czekania w kolejce w sklepie. Znajdź swój automatyzm, punkt, z którym będziesz kojarzyć ten ruch – dzięki któremu Twoje ciało będzie sobie o nim przypominać.
Jedna z moich pacjentek pracowała w biurze ciągle przenosząc dokumentację i komunikując pracowników. Jej punktem odniesienia była framuga drzwi – każde przejście wiązało się z “rośnięciem”. Bardzo szybko doszłyśmy do fajnych efektów w aspekcie jej pracy brzucha.
DŁUGOŚĆ MIĘŚNI, A POZYCJA STOJĄCA, SIEDZĄCA I RUCH

Jeśli przykładowo przez długotrwałą pozycję siedzącą przyzwyczajamy nasze ciało do konkretnych długości mięśni, ciężko nam później wymagać od niego prawidłowej stabilizacji w ruchu dynamicznym, którego bazą jest pozycja stojąca.
Wykonamy wiele ruchów, ale nie będą one możliwe w pełnym zakresie lub z maksymalnymi możliwościami. Przede wszystkim- będą mniej bezpieczne, bo Twój organizm na co dzień w nich nie pracuje.
Stąd zawsze zaleca się rozpoczęcie od sprawdzenia swojego ciała, wzmocnienia go w pozycjach statycznych oraz stopniowe przejście do biegu/gry, czy innych ruchów wymagających od nas większego skupienia na zasadach, niż samym ciele.
MOBILIZACJA

Pomysłów na mobilizacje jest wiele, ale czy pracuje to co powinno? Czy my czujemy ten ruch i na ile potrafimy się na nim skupić? Ruch musi być dla nas atrakcyjny, musi dawać nam konkretne korzyści, jeśli mamy zostać z nim na dłużej. Łap te 3 pomysły dzięki którym wpłyniesz zarówno na głowę i szyję jak i klatkę piersiową i zastane biodra.
Nie zawahaj się ich użyć! SHORT
Zerknij na mojego Instagrama!